Elektriprojektid

Tartus ja Lõuna-Eestis

5+ aastat kogemust
50+ teostatud projekti aastas

Millal on vaja elektriprojekti?

Elektriprojekt on ehitusprojekti üks osa. Ehitusseadustiku järgi on ehitusprojekt dokument või dokumentide kogum, mis sisaldab ehitamiseks vajalikku teavet. Elektriprojekt on vajalik nii uue objekti rajamisel kui ka suuremate renoveerimistööde puhul.

Korterite puhul tellitakse elektriprojekt nii uute korterite ehitamisel kui ka vanade korterite suuremate renoveerimistööde korral. Näiteks võib elektriprojekt olla vajalik, kui soovitakse muuta korteri planeeringut või teha suuri muudatusi olemasolevas elektrisüsteemis ning sellega kaasnevad olulised muudatused ka elektrisüsteemis. Seda, kas konkreetsel juhul tuleb esitada elektriprojekt või teostusjoonis, oskab öelda vastava väljaõppega elektrik või kohaliku omavalitsuse ehitusvaldkonna spetsialist.

Majade elektriprojektid võivad olla ulatuslikumad kui korterite puhul. Sageli on vajalik uue maja ehituse või laienduste puhul kavandada kogu elektrisüsteem. Elektriprojektis võib olla vajalik kajastada erilahendusi, nt päikesepaneelid, elektriauto laadimisjaamad või küttesüsteemid.

Ehitusprojekt ja selle eriosa elektriprojekt peaks vastama õigusaktidele ning Eesti, Euroopa või rahvusvahelises standardis kehtestatud nõuetele. Elektriprojekt peab vastama standardi EVS 932:2017 „Ehitusprojekt“ nõuetele.

Määruses “Nõuded ehitusprojektile” on toodud täpsemad nõuded elektriprojektile:

  1. projekteerimisel aluseks võetud ja projekteerimisel järgitud tehniliste ja projekteerimisnormide, standardite ning juhendmaterjalide loetelu;
  2. tehnosüsteemi kavandatav kasutusiga;
  3. elektrisüsteemide (valgustus- ja jõuseadmed, infoedastus- ja turvasüsteemid, sealhulgas telefonside, andmeside, antennisüsteem, helindus, audio-videosüsteem, tulekahjusignalisatsioon, valvesignalisatsioon, videovalve, läbipääsusüsteem, erisüsteem vms) olemasolu ja põhimõtted;
  4. elektri- ja sidevõrguga liitumispunktid;
  5. elektri jõu ja valgustuse osa põhimõttelised lahendused;
  6. hooneautomaatika ja tuleohutussüsteemide automaatika põhimõttelised lahendused;
  7. infoedastuse tehnilised üldandmed, süsteemide kirjeldused ja võimsuse vajadused;
  8. tehnoruumide nagu alajaama, peajaotla, varutoitegeneraatori ruumi ning šahtide ruumivajadus ja paiknemine;
  9. põhiliste kaabliteede paiknemine.

Elektriprojekti tellimisel veenduge spetsialisti professionaalsuses, et vältida elektrivarustuse planeerimisel tehtud vigadest tekkinud kahju inimese elule, tervisele, asjadele või mõju keskkonnale. Seadme ohutuse seaduses on käsitletud ohutuse tagamise nõudeid täpsemalt. Asjatundja poolt koostatud elektriprojekti puhul on võimalik optimaalsemaid lahendusi kasutades ehitada loogiline, praktiline ja mugav elektrisüsteem.

Elektriprojekt tuleb esitada enne elektritööde alustamist. Korrektse elektriprojekti alusel tehtud elektritööde puhul saate olla kindel, et kõik elektrisüsteem vastab nõuetele ja on ohutu, aidates vältida võimalikke riske ja probleeme tulevikus. 

Kui elektriprojekt on mingil põhjusel tegemata jäänud, võtke meiega ühendust. Meie spetsialistid aitavad Teil leida parima lahenduse, koostada nõuetekohase elektriprojekti ja kontrollides olemasolevat süsteemi. Nii saame tagada, et teie elektrisüsteem on turvaline, vastab standarditele ja täidab kõiki vajalikke nõudeid.

Elektriprojektis on toodud kõik elektrivarustusega seotud detailid, nt kaablite, valgustite, lülitite, stepslite ja elektriseadmete asukohad ning kuidas vool nendeni jõuab. Joonistel kasutatavad elektritingmärgid on leitavad näiteks “Elektripaigaldustööd IV” juhendis.

Elektriprojekti hind

Elektriprojekti hind sõltub hoone suurusest, elektrisüsteemi keerukusest ja töö üldisest mahust. Hange keskkonna alusel on elektriprojektide maksumus vahemikus 200-2000€. Kas vajate uut elektriprojekti oma majale või korterile? Huvi korral võite tutvuda meie hinnakirjaga ning pöörduda täpsema hinnapakkumise saamiseks.