Pistikupesade, valgustite, lülitite paigaldus

Tartus ja Lõuna-Eestis

5+ aastat kogemust
50+ teostatud projekti aastas

Elektritööd kodus - kas teha ise või kutsuda elektrik?

Kergemaid elektritöid tohib ise teha, näiteks lüliteid, pistikupesi, lambipesi ja kaitsmeid vahetada (kuid mitte uusi paigaldada). Lubatud on parandada ja asendada juhtmelüliteid, lambipesi, pikendusjuhtmeid ja juhtmepistikuid. Uusi elektripaigaldisi ehitada, pistikupesi ja lüliteid tohivad paigaldada ainult spetsialistid. Määruses “Elektripaigaldise käidule ja elektritööle esitatavad nõuded” on täpsemalt kirjeldatud, millised on tavaisikutele lubatud elektritööd. Enamike elektritööde puhul on oluline kaasata asjatundlik elektrik, kelle töö on kvaliteetne ja ohutu.

Valgusti valikul tuleb esmalt välja selgitada valgusti paigalduskohas valitsevad tingimused ning valida sobivas kaitseklassis ja kaitseastmega valgusti. Näiteks tuleb arvestada erinevate tingimustega vannituppa, sauna, väliskeskkonda jm valgustite valimisel ja paigaldusel. Samuti tasub pöörata tähelepanu erinevatele valgustite omadustele, näiteks energiatarbimine ja valgustustõhusus. 

Lambi ühendamise täpne protsess sõltub konkreetsest lambist ja pinnast, kuhu see kinnitatakse. Olgu tegemist lampide jadaühendusega, liikumisanduriga valgusti ühendamisega või lihtsate seina- või laelampidega – koostöös elektrikuga on võimalik vältida vigu, nt liiga nõrk kinnitus, vale lambi juhtmete ühendamine või vigane ühendus valgustite paigaldusel.

Pistikute ühendamise vajaduse tekkimisel on oluline mõista lülitite ja pistikupesade eripärasid ning kuidas neid korrektselt ühendada. Enne pistikupesade paigaldamist tasub mõelda:

  • Veenduge, et elektrisüsteemi koormustaluvus on piisav, et teha plaanitavad muudatused.
  • Mõelge, kuhu, kui palju ja kui kõrgele peaks pistikupesad paigaldama? Pistikupesade asukoha valikul arvestage ligipääsetavuse, kasutusmugavuse ja ohutuse aspektidega.
  • Valige sobivad pistikupesad kvaliteetselt tootjalt. Võimalusel eelistage maandusega pistikupesa ühendamist. Kui kasutate majas tööstusvoolu vajavaid seadmeid, siis nende seadmete jaoks valige tööstusvoolu pistik.
  • Veenduge, et pistikupesa ühendamine oleks korrektselt ja ohutult tehtud.

Pistikute ühendamisel on mitmeid nüansse, mida tuleks arvestada, et tagada ohutu ja toimiv elektrisüsteem. Oluline on järgida nõudeid ning teha koostööd professionaalse elektrikuga, et tagada ohutu ja korrektne pistikupesa paigaldus.

Kaitse on seade, mis katkestab elektriahela liigvoolu tekkel. Rikkevoolukaitse on seadeldis, mis võrdleb voolutugevust tarvitisse minevas ja tarvitist tulevas juhtmes ning voolutugevuse erinevuse korral lülitab tarviti pinge alt välja. 

Rikkevoolu ühendamine nõuab täpseid teadmisi elektrisüsteemidest ja ohutusnõuetest, seega on soovitatav selleks kaasata professionaalne elektrik.

Kodutehnika paigaldamisel tuleb veenduda, et seadmed oleksid korrektselt ühendatud vastavalt tootja juhistele ja kehtivatele elektriohutusnõuetele. Kodumasinate ühendamisel jälgige seadmete võimsusi, kaablite ristlõikeid ja kaitseautomaatide rakendusmisvoolu. Pesumasina ja nõudepesumasina puhul veenduge ka veetrassi ja äravoolutorustiku korrektses paigalduses. 

Olgu tegemist elektripliidi, keraamilise pliidi, induktsioonpliidi ühendamisega või nõudepesumasina või pesumasina paigaldusega, tuleb veenduda seadmete ohutus paigalduses ja vajadusel kaasata elektrik.

Muud elektriku abi vajavad tööd

Elektrik saab aidata mitmesuguste elektrivarustusega seotud tööde korral, alustades elektrihäirete lahendamise ja elektrisüsteemi uuendamine ning lõpetades spetsiifiliste teenustega nagu evakuatsioonivalgustuse kontroll ja põrandakütte paigaldus (vesipõrandakütte või põrandaküttekaabli või -mati paigaldus). Kas plaanite lihtsamaid või keerulisemaid elektritöid? Võtke ühendust ning arutame koostöövõimalusi.